ATKŪRUS NEPRIKLAUSOMYBĘ
Lietuvai atkūrus nepriklausomybę dėl kintančių sąlygų sporte bei gyvenime lengvaatlečiai taip pat susidūrė su iššūkiais ir sudėtingais pasirinkimais. Ištrūkimas iš Sovietų Sąjungos sportininkams reiškė materialinės paramos atisakymą ir naujų gyvenimo etapų pradžią. Pavyzdžiui, pašnekovė Teresė Nekrošaitė po nepriklausomybės ėmė aktyviau dirbti su jaunimu.
„Viena iš pirmųjų atsisakiau visų stipendijų Sąjungos. <...> gaudavau 125 rublius, atsisakiau. Pradėjom atskirai Lietuvoj jau kurti, pradėjau jaunimą burti. <…> Sunkus laikotarpis buvo. Ant tavo pečių viskas jau, atsakomybė ant savęs, ieškai, kuri, susiieškojau jaunimo gražaus. Kviečiausi į stovyklas pas save, kartu su savim dirbti ir kartu pradėjau puoselėti, žiūrėti, ar aš tinku trenere dirbti. Iš anksto pradėjau ruošti savo ateitį.” (Teresė Nekrošaitė)
Žmones keisti savo užsiėmimą skatino ne tik materialinės paramos praradimas – nepriklausomybės atgavimas atverė ir naujų gyvenimo galimybių, tad žmonės galėjo imtis įvairesnės veiklos. Kaip vieną iš pavyzdžių, galima pateikti verslo kūrimą.
„1991 m. atsirado galimybė rinktis – ar tu toliau darai tai, ką tu moki ir tau patinka – sportas – <...> ar tu renkiesi galimą verslą. Atsirado galimybių daugiau, matai, verslas vyksta, kažkas uždirba, šeimą turi. <…> Matau, kad galima uždirbti ir aš su tokia lengvai skaudama širdim, gerai, sakau, porą mėnesių padirbsiu, darysiu ten kažkokį verslą.” (Eimantas Skrabulis)
Kadangi Lietuva buvo pirmoji Tarybų Socialistinė Respublika, palikusi Sovietų Sąjungą, besikeičiant režimams atstovavimas Sovietų Sąjungai tapo jautriu klausimu. Ieties metikas Edmuntas Matusevičius pasidalino prisiminimais, kuomet viešojoje erdvėje buvo paskleista informacija, jog jis išvyko su SSRS rinktine į varžybas Jungtinėse Amerikos Valstijose.